Wynajem wydaje się mniej opłacalny, ale daje większe możliwości w kwestii rozstania się z instrumentem, gdy po paru miesiącach okaże się, że to jednak nie była miłość. Natomiast zakup to inwestycja, ale czy opłacalna..?
Czy harfa w domu jest w ogóle potrzebna?
Na pewno masz już wyobrażenie na czym polega nauka gry na instrumencie. Poza lekcjami, które stanowią mniejszą część twoich tygodniowych aktywności, musisz włożyć mnóstwo pracy indywidualnej. Oczywiście jeśli tylko chcesz, żeby coś z tego wyszło. Świetnie, jeżeli masz nieodpłatny dostęp do harfy w swojej szkole i możesz na niej ćwiczyć w godzinach pracy szkoły. Ale jeśli nie masz ochoty dojeżdżać, chcesz mieć komfort i jesteś z natury sową lub nietoperzem, któremu lepiej żyje się nocą, powinieneś zorganizować sobie instrument do domu. A możliwości są dwie – możesz harfę wypożyczyć lub kupić. Wszystko zależy od Twojego nastawienia.
Może więc wypożyczyć harfę?
Jeśli nie jesteś pewny, czy niczym Król Dawid zakochasz się w brzmieniu harfy od pierwszego szarpnięcia i nie chcesz wydawać kilku tysięcy złotych od razu – wypożycz instrument. Otrzymasz możliwość ćwiczenia w domu, najczęściej na nowej harfie. Musisz jedynie o nią dbać i opłacać comiesięczny czynsz. Mamy kilka modeli do wyboru i na pewno coś dla siebie znajdziesz!
Jak takie wypożyczenie wygląda w praktyce?
Na początku musisz zdecydować, jaki model chcesz wypożyczyć. Wszystkie dostępne u nas instrumenty znajdziesz TUTAJ. Wybierając harfę możesz w pełni zdać się na opinię swojego nauczyciela, wybrać dokładnie ten model na którym grasz w szkole, lub dobrać coś pod siebie. Jeśli masz wątpliwości jak dopasować harfę do swoich potrzeb zapoznaj się z wpisem „4 pytania, które pomogą Ci wybrać najlepszy model harfy haczykowej dla siebie”.
Przyjmijmy, że wiesz już jaki jest Twój typ instrumentu. Ale co dalej? Nic trudnego. Napisz do nas maila, podaj model harfy i dane do umowy, a już my zajmiemy się resztą. Jak formalności idą sprawnie, to czasem wystarczy tydzień, by harfa już była u Ciebie w domu. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące samej procedury najmu zapoznaj się z naszym wpisem „Wynajem harfy – pytania i odpowiedzi”.
A gdyby jednak kupić harfę?
Co w momencie, jeśli chcę kupić harfę? Czy muszę decydować się na instrument nowy?
Nie musisz, ale jest to trochę jak z używanym samochodem, lecz stopień skomplikowania i potencjalnych wad jest dużo większy w przypadku auta niż harfy 🙂 Kilkuletni instrument w niemal idealnym stanie możesz nabyć za kilka tysięcy złotych, a w zamian otrzymujesz pełnowartościowy sprzęt, najczęściej poddany przeglądowi i regulacji, być może jeszcze na gwarancji.
Ale tak jak w przypadku aut czy ciuchów, nie każdy lubi kupować w komisie lub second-handzie. Dla tych osób polecamy zakup nowej harfy. Możesz decydować niemal o wszystkim, wybierać spośród wielu modeli, kolorów czy zdobień. I wtedy masz swój wymarzony instrument, niestety za trochę wyższą cenę.
Czy warto zdecydować się na zakup na początku swojej harfowej drogi?
Raczej tak. Zakup harfy jest swego rodzaju lokatą kapitału. Jeśli dbasz o swój instrument, to nawet po kilku latach jesteś w stanie odsprzedać go na rynku wtórnym za niemal te same pieniądze, za które go kupiłeś. Dlaczego tak się dzieje? Właściwie z dwóch powodów.
Po pierwsze, harfy bardzo mało tracą na wartości, a po drugie, instrumenty z roku na rok drożeją. Zatem jeśli zdecydowałeś się kupić instrument za 10 tys. zł i po dwóch latach stwierdzisz, że granie nie jest dla Ciebie, to zapewne ten sam model będzie już kosztował 12 tys. zł. Zatem próbując sprzedać dwuletni (czyli prawie nowy) instrument w cenie, w jakiej go kupiłeś, masz ogromne szanse powodzenia. A jeśli zupełnie nie wiesz, jak znaleźć klienta i boisz się utknąć z harfą na dobre, to nie martw się – służymy pomocą również w takich kwestiach.